Festiwal Techniki 2017

27 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Technicznych odbył się Festiwal Techniki, połączony z dniem otwartym szkoły. Liczną grupę uczestniczących w tym wydarzeniu stanowili gimnazjaliści z Częstochowy i powiatu częstochowskiego, którzy planują kontynuację nauki w naszej szkole. Młodzież mogła zwiedzić budynek, dowiedzieć się jakie zajęcia dodatkowe oferuje szkoła, i w jaki sposób wykorzystuje zainteresowania uczniów.

W związku z tym wydarzeniem zostały przygotowane stanowiska prezentujące poszczególne kierunki kształcenia zarówno w technikum, jak i w szkole branżowej. Na stanowisku technikum architektury krajobrazu zaprezentowano prace projektowe, plastyczne i malarskie uczniów, stoiska z zielenią i ekologiczne elementy wyposażenia ogrodu. Przed budynkiem szkoły uczniowie zagospodarowali ogród szkolny w postaci oczka wodnego, miejsc rekreacji  i wypoczynku, do przygotowania których użyto elementów małej architektury.

Młodzież kształcąca się na kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej przygotowała pokaz fotowoltaiczny, zaprezentowała kufer solarny, wiatraki i biomasę.

W ramach prezentacji stanowisk zawodów budowlanych odbyły się liczne pokazy murowania nadproża łukowego z cegły ceramicznej, warsztaty z renowacji elementów wyposażenia wnętrz oraz warsztaty modelarskie.

Na stanowisku odlewniczym, odbył się pokaz, który polegał na wykonaniu form z masy formierskiej, wytapianiu stopu cynku w piecu indukcyjnym i odlewaniu z niego medali. Po pokazie odbyły się dla uczniów warsztaty, podczas których wykonywali formy z masy formierskiej i dokonywali odlewów. Na stoisku prezentowane były również inne odlewy wykonane z żeliwa, mosiądzu i aluminium.

Gimnazjaliści mogli wziąć udział w wielu przygotowanych dla nich warsztatach: plastycznych, rysunkowych, malowania na szkle, tworzenia biżuterii florystycznej.

Firmy współpracujące ze szkołą przygotowały pokazy, związane z działalnością każdej z nich: pokaz technik dekarskich – firma BLACHOTRAPEZ, pokaz cięcia roślin i sprzętu ogrodniczego –  STIHL.

Wystawa przygotowana przez nauczycieli i uczniów szkoły, zatytułowana „Polska w Europie” zaprezentowała efekty zrealizowanych w szkole zawodowych projektów unijnych.

Zespół Szkół Technicznych dba nie tylko o rozwój kompetencji zawodowych obecnych i przyszłych uczniów ale także o ich sprawność fizyczną. W związku z tym w ramach dnia otwartego odbyły się również zawody sportowe. Gimnazjaliści mogli sprawdzić swoje możliwości w grze zręcznościowej podczas turnieju piłkarzyków.

Młodzież ZST pod opieką nauczycieli przygotowała dla uczniów gimnazjum szereg konkurencji z zakresu kierunków kształcenia w naszej szkole, m.in.: rzut piłeczką do studzienki kanalizacyjnej, montaż hula – hop, szybka piłka, narzędziowe budowlane niespodzianki, rozpoznawanie materiałów budowlanych, obiektów architektury i rozwiązywanie rebusów z hasłami związanymi z budownictwem.

Przy odrobinie pozytywnej energii i zapału można było spróbować swoich sił na wojskowym poligonie – torze przeszkód lub odbyć przejażdżkę wojskowym pojazdem. Dodatkowymi atrakcjami były zawody strzeleckie i pokazy broni wojskowej.

Po chwilach pełnych emocji i wrażeń pozostała jeszcze degustacja dań pysznej polowej garkuchni.

Dzień otwarty w Zespole Szkół Technicznych pozwolił zaprezentować szkołę, ale także pokazać umiejętności i możliwości praktyczne jej uczniów. Festiwal Techniki okazał się świetną okazją do integracji młodzieży gimnazjalnej, która bardzo licznie w tym dniu odwiedziła naszą szkołę.